انتخاب محصول

انواع پیچ  و مهره و کاربرد آن ها در صنعت

بولت چیست؟

بولت (انکر بولت) همان پیچ و نوعی بست از جنس میلگرد می باشد که عموما در صنعت ساخت و ساز و در قسمت ستون  به منظور ایجاد اتصالات بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد. بولت ها به طول های مشخصی می باشند و می توان آن ها را به سفارش مشتری در سایزهای گوناگون تولید کرد. به طور معمول انتهای بولت را به منظور افزایش درگیری خم می کنند و همین مسئله موجب  شکل ظاهری عصا مانند در این محصول شده است. بولت ها مورد استفاده در صفحه ستون در صفحه بوسیله مهره (ساده یا واشر دار) متصل و مهار می شوند. بولت ها علاوه بر اتصال، فشار و لنگر وارد شده به ستون را تحمل می کنند لذا نیاز است مقدار طول آن ها طبق محاسبات دقیق تعیین گردد.

پیچ های گوه ای

پیچ های گوه ای از جمله پیچ های قدرتی دو سر ماسوره و از جنس فولاد ضد زنگ می باشند. در این نوع پیچ ها بدنه ی قلاویز شده و مهره توسط یک گیره که در قسمت سر قرار دارد به هم متصل می شوند. از جمله نقاط ضعف پیچ های گوه ای نسبت به پیچ های ماسوره ای ضعیف بودن آنها و تغییر شکل دادن آنها می باشد. این مسئله می تواند موجب وقوع اشتباه در کارکرد پیچ شود. این نوع پیچ ها در سایزهای ۳۵/۰ اینچ تا ۵/۰ اینچ در بازار موجود می باشند. عموما این پیچ ها که به رنگ قرمز می باشد و همانگونه که بیان گردید قدرت بالایی ندارند و اغلب ضعیف تر از پیچ های مهره ماسوره ای می باشند. این پیچ ها با اعمال نیروی بسیار کم به سرعت تغییر شکل می دهند و یا کج می شوند و بر همین اساس استفاده از این نوع پیچ ها در اکثر موارد باعث وقوع اشتباه می شود.

پیچ های چسب دار

قویترین، محکم ترین و بلندترین پیچ ها موجود در بازار پیچ های چسب دار می باشند. این پیچ ها به حدی محکم هستند که می تون از آنها در صخره ها نیز استفاده نمود. مقاومت در برابر خوردگی و فرسایشی از جمله مهمترین ویژگی های این نوع پیچ می باشد؛ البته عملکرد پیچ های چسب دار وابسته به کیفیت نصب آن هاست. در هنگام استفاده از این نوع پیچ اگر مهره بزرگ تر از پیچ باشد امکان استفاده از چسب برای پوشاندن فضا وجود دارد که همین مسئله خود موجب بالا رفتن قدرت این پیچ ها می شود. لازم به ذکر است در کنار ویژگی های مثبت بیان شده عدم امکان خروج پیچ از سطح پس از نصب به عنوان نقطه ضعف این نوع پیچ مطرح می شود.

پیچ های متراکم شدنی

از آنجایی که سر و ته این نوع پیچ ها مشابه دکمه می باشد نام دیگر پیچ های متراکم شدنی ، پیچ های دکمه ای است. طول پیچ های متراکم شدنی بین ۲۵/۱ تا ۲ اینچ و قطرشان در حدود ۲۵/۰ اینچ است. در این نوع پیچ به دلیل وجود محورهای جداگانه که در اثر فشار چکش به دیواره ی سوراخ چسبیده و محکم می شوند یک نوع چسبندگی فشاری بین پیچ و سوراخ بوجود می آید که سبب ایجاد اتصال گیره ای شکل محکمی بین پیچ و دیواره سوراخ  می شود.

پیچ های پوشش دار

پیچ های پوشش دار به دو دسته ی پیچ های ستاره ای رانشی و پیچ های باریک شونده تقسیم بندی می شوند. پیچ های ستاره ای با علامت ستاره و پیچ های باریک شونده با برآمدگی موجود روی سر چند ضلعی آن شناخته می شود. در پیچ های باریک شونده هیچ گونه شیاری وجود ندارد و همین مسئله می تواند در شناسایی این نوع پیچ از پیچ های سر مته ای مفید واقع شود.

پیچ های سر مته ای

پیچ های سر مته ای را از روی نوک بزرگ و شیاردار آن می توان شناخت. از نظر عملکرد این نوع پیچ مشابه مته هستند و با سوراخ کردن سطح در آن فرو می روند.

پیچ های با عمر طولانی پتزل

پیچ های پتزل از جنس فولاد ضد زنگ می باشد و همین مسئله موجب طول عمر بسیار بالا در این نوع پیچ شده است. این پیچ ها معمولا در سایزهای ۵/۰ اینچ تا طول ۲ اینچ در بازار عرضه می شود. پیچ های پتزلعلاوه بر مقاومت بالا نصب بسیار راحتی دارند و همانگونه که پیش از این بیان گردید این نوع پیچ ها طول عمری بالا دارند. لازم به ذکر است پیچ های پتزل در صخره های نرم و متوسط قابل استفاده نمی باشند.

از جمله دیگر انواع بولت و مهره می توان به پیچ هایی از قبیل پیچ گشتاوری و توپی و آلومینیومی و پیچ های میخی زاماک اشاره نمود. اما این نوع پیچ ها امروزه استفاده نمی شوند.

قیمت و سفارش انواع پیچ