انتخاب محصول

 ورق روغنی (Oily sheet) که با نام ورق نورد سرد یا ورق فولادی سرد نیز معرفی می گردد، عموما به منظور استفاده در تولید محصولات کوچک که نیازمند داشتن ظاهری زیبا و مطلوب هستند صورت می پذیرد چراکه ورق روغنی یا ورق نورد سرد دارای سطحی صاف ، یکنواخت و با کیفیت می باشد.

 فرآیند تولید ورق روغنی یا نورد سرد

دلیل نام گذاری ورق نورد سرد به سبب فرایند تولید آن می باشد. به عبارت دیگر محصول اولیه مورد استفاده برای تولید ورق نورد سرد، ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه (Black sheet) می باشد که با عبور آن از بین غلطک های مختلف و یا همان نورد سرد ضخامت ورق تا حد مورد نظر کاهش می یابد. لازم به ذکر است که این نوع فرآیند پیچیده تولید ورق روغنی موجب میشود ورق روغنی یا همان ورق نورد سرد با  قیمتی بالاتر نبسب به ورق های نورد گرم می گردد.

فرآیند تولید ورق روغنی یا نورد سرد

کارخانه های تولید کننده ورق روغنی یا نورد سرد

از جمله کارخانه های تولید ورق روغنی در کشور می توان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و کارخانه هفت الماس اشاره نمود که در سایت آهن آرا امکان دریافت قیمت روز و خرید ورق روغنی به صورت مستقیم از کارخانه فراهم گردیده است. همچنین ورق سرد به صورت وارداتی از کشور های همچون کره، چین و هند نیز در باز آهن آلات کشور موجود می باشد.

کاربرد ورق روغنی (Application of oily plate)

به دلیل فرآیند بازپخت یا انیلینگ (Annealing) که به منظور بهبود شرایط ورق برای شکل پذیری و یا همان نورد سرد صورت می پذیرد مقاومت در ورق روغنی پایین تر از ورق سیاه می باشد لذا همانگونه که مطرح گردید از این نوع ورق عموما در تولید محصولات کوچک و البته گسترده ای که نیاز به مقاومت کمتر و در مقابل ظاهری زیبا دارند استفاده می گردد. در این نوع ورق به دلیل سطح یکنواخت امکان انجام رنگ کاری نیز فراهم می باشد. به طور مثال فروش ورق روغنی به منظور استفاده در تولید مبلمان اداری، قطعات داخلی خودرو ، لوازم خانگی همچون یخچال و فریزر، صنعت ساخت و ساز انواع یراق آلات و قفل و … صورت می پذیرد.

خرید ورق روغنی و بررسی آن از کارخانه تا بازار

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
ورق سرد

انواع ورق روغنی بر اساس آلیاژ مورد استفاده

یکی از عوامل اثرگذار در انتخاب و خرید ورق روغنی آلیاژ مورد استفاده در آن می باشد. تغییر آلیاژ تاثیر بسیاری بر مقاومت ورق و در نتیجه کاربرد و البته تاریخ انقضا آن دارد. توجه به تاریخ انقضا در خرید و فروش ورق های روغنی به ویژه در مصارفی که نیاز به پرس دارند بسیار حائز اهمیت است چرا که عدم توجه به آن می تواند موجب پارگی ورق در حین پرس گردد. در ادامه انواع ورق آهنی بر اساس آلیاژ معرفی شده است.

  • ST12 : این نوع ورق پرکاربردترین نوع ورق روغنی موجود در بازار می باشد و بیشترین فروش ورق روغنی را به خود اختصاص داده است. ST12 که به نام ورق روغنی معمولی نیز معرفی می گردد عمدتا در صنایع مختلف و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ویژگی های قابل توجه در این نوع ورق تاریخ انقضا بالا آن (۱۸ ماه) در مقایسه با انواع دیگر ورق روغنی می باشد.

  • ST13 : این نوع ورق روغنی به نام ورق روغنی نیمه کششی (Semi-tensile oily sheet) نیز نامیده می شوند. تاریخ انقضا این نوع ورق حداکثر تا ۸ ماه پس از تولید می باشد. کاربرد این نوع ورق در محصولات مختلف در صنایع و ساختمان با عمق پرس کم می باشد.

  • ST14 : ورق های روغنی ST14 یا ورق های روغنی فوق کششی (Extremely tensile oil sheets) بیشترین میزان مصرف را در صنایع خودروسازی دارند. این نوع ورق به دلیل ساختار نرم تری که نسبت به سایر ورق های روغنی دارند جهت پرسکاری عمیق مورد استفاده قرار می گیرند. حداکثر تاریخ انقضا در این نوع ورق مشابه ورق ST13  می باشد.

 

خرید،سفارش و قیمت ورق روغنی