انتخاب محصول

اگر شما برای انجام پروژه ای قصد دارید از ورق های صنعتی استفاده کنید باید تفاوت های بین ورق سیاه و ورق روغنی را بدانید. با توجه به تفاوت آن ها در کاربرد لازم است با دانستن مزایا و معایب و مقایسه کردن قیمت های هر دو محصول ، انتخاب درستی با توجه به نوع پروؤه داشته باشیم.

از لحاظ روش تولید ، به ورق تولید شده با فرایند نوردگرم ورق سیاه و ورق تولید شده با فرایند نورد سرد را ورق روغنی می گویند.
ورق های نوردگرم بلافاصله بعد از اینکه توسط نورد گرم تولید می شوند در محصول مورد نظر به کار گرفته می شوند و به گرمایش مجدد نیاز ندارند. با گذشت زمان دمای محصول پایین می آید در نتیجه حجم ورق به تدریج کاسته می شود. (حدودا از ۲۵ به ۶ میلیمتر) ، پس کنترل سایز و شکل ورق سیاه در مقایسه با ورق روغنی کمتر است. به همین دلیل ورق های نوردگرم (ورق سیاه) کیفیت پایین تری نسبت به ورق های تولید شده با فرایند نورد سرد (ورق روغنی) دارند.

قیمت فروش ورق روغنی

نورد سرد ( Cold rolling )

نورد سرد  برای تولید ورق و تسمه  و به کار گیری دقت ابعادی به کار گرفته می شود . ورق های تولید شده توسط نورد سرد ابتدا تا حداقل ضخامت ممکن (حدود ۱/۵ میلی متر)از طریق نورد گرم تولید شده، ‌سپس بعد از اسید شویی کاهش ضخامت و در مواردی تغییر شکل آنها توسط فرایند نورد سرد انجام می پذیرد.

در ادامه به چند مورد  از کاربردهای نورد سرد اشاره می کنیم :

  • کاهش ضخامت

  • رساندن قطعه به دقت ابعادی مورد نظر

  • حذف نقطه تسلیم از ورق های فولادی

  • صاف کردن ورق های نورد شده

مقایسه از نظر قیمت  ( ورق سیاه و ورق روغنی ) ( Compare in terms of price )

تولید ورق در نورد سرد پیچیده تر و دشوار تر از تولید ورق در نورد گرم می باشد. به همین دلیل قیمت ورق های سرد از جمله ورق روغنی و ورق گالوانیزه تقریبا دو برابر قیمت ورق سیاه (تولید شده با نورد گرم) است

تفاوت در مصرف کننده ( Difference in the consumer )

در بعضی از پروژه ها ظاهر کار اهمیتی ندارد و بیشتر استحکام ورق های به کار رفته حائزاهمیت است که در این مواقع از ورق سیاه استفاده می کنند.
اما از ورق روغنی در پروژه هایی استفاده می کنند که ظاهر کار اهمیت دارد.

تفاوت در کیفیت ورق روغنی و سیاه ( Difference in quality )

دستگاه هایی که برای تولید ورق در فرایند نورد سرد مورد استفاده قرار می گیرند قیمت بالایی دارند به همین دلیل فقط ورق هایی که بیشترین مصرف کننده را داشته باشند تولید می شوند اما دستگاه های استفاده شده در نورد گرم قیمت پایین تری دارند اما دارای کیفیت بهتری هستند.
فروش ورق سیاه برای محصولات با اندازه بزرگ رایج تر است.

ورق های نورد سرد به دلیل دارا بودن سطح صاف و یکنواخت کیفیت بالایی دارند. مقدار کربن استفاده شده در ورق های نوردگرم بیشتر از ورق های نورد سرد است در نتیجه استحکام ورق سیاه از ورق روغنی بیشتر است.

مزایا و معایب ورق های سرد و گرم ( Advantages of hot and cold sheets )

ورق های سرد از جمله ورق روغنی در ابعاد دقیق تری نسبت به ورق های گرم (ورق سیاه) تولید می شوند اما اشکال ورق روغنی نسبت به ورق سیاه محدود تراست و فقط در اشکال مربع، مدور، مسطح تولید می شود.
ورق سیاه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ورق روغنی دارد.

تفاوت در کاربرد ورق سیاه و روغنی ( Differences in usage )

همان طور که گفته شد ورق تولید شده با نورد گرم برای تولید محصولات بزرگ تر استفاده می شود. چرا که محصولات بزرگ بایستی شکل متمایزی داشته باشند .اما ورق های نورد سرد برای محصولات کوچک تر که نیاز به انعطاف و دوام بیشتری به کار گرفته می شود. ورق های نورد گرم معمولا به عنوان متریال اولیه برای تولید ورق های سرد مورد استفاده قرار میگیرد.

ویدیو جالب از مراحل ساخت ورق های سرد و گرم

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
انواع آهن (types of iron) و کاربرد های آن

ورق روغنی برای موارد زیر کاربرد دارد:

  • ساخت و ساز

  • قطعات خودرو

  • لوازم خانگی و مبلمان

  • خودرو سازی

  • ساخت پانل های غیرابل انعطاف