انتخاب محصول

معرفی مس ( Introducing Copper )

مس، فلزیست به رنگ سرخ که نسبتا نرم بوده و قابلیت چکش کاری خوبی دارد. این فلز در حالت سرد به راحتی  خم و تا می شود ولی مانند اکثر فلزات شکسته نمیشود.
مس از لحاظ رسانایی جریان الکتریکی بعد از نقره در رتبه ی دوم قرار دارد  و در صنعت پس از آهن و آلومینیوم پر مصرف ترین فلز محسوب می شود. وزن مخصوص این فلز سرخ رنگ ۸٫۹ گرم بر سانتی متر مکعب بوده و در دمای ۱۰۸۳ درجه سانتی گراد ذوب می شود.

با توجه به ترکیبات سنگ معدن مس روش های متفاوتی برای استراج این فلز به کار میرود:

  • روش احیا ( سنگ های اکسیدی و پرعیار)

  • روش تهیه مات ( سنگ ها معدنی گوگرد دار)

  • روش هیدرومتالوژی ( سنگ های اکسیدی به خصوص کربنات ها )

 این فلز پس از استخراج و ذوب شدن در قالب ها ی مخصوصی ریخته میشود و در ساخت قطعات گوناگون به کار می روند.
فلز مس به صورت اشکال مختلف مانند سیم، ورق، نوار، لوله و… در آمده و با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. با در نطر گرفتن رسانایی بالا و قیمت مناسب، بیشترین کاربرد این فلز در صنایع الکتریک(۵۳%) است.
دیگر کاربرد های مس عبارتند از:

  • مصارف ساختمانی (۱۶%)

  • ساخت قطعات ماشینی (۱۲%)

  • مصارف دیگر همچون مجسمه سازی، صنایع فلزکاری و دارویی و ….

کاربردهای مس

انواع آلیاژ های مسی

برنج (مس و روی): استحکام بالا، قابلیت ماشین کاری، مقاومت در برابر خوردگی، نرم بودن، رسانایی خوب گرما و الکتریسیته و سختی مناسب از ویژگی های این آلیاژ می باشد. این آلیاژ مهمترین آلیاژ مس می باشند که اساسا آلیاژهای مس و روی هستند.
اگرچه می توان مقادیر کمی از دیگر عناصر به ویژه سرب و قلع را جهت به دست آوردن خواص ویژه در آن ها به کار برد. میزان روی ممکن است از ۵ تا حدود ۴۰ درصد تغیر یابد که طیف گسترده ای از رنگ ها و خواص را نتیجه می دهد.

برنج تجارتی معمولا شامل ۶۵ تا ۷۰ درصد مس می باشد. برنج سرخ، برنج تجارتی و فلز طلاکاری شده به دلیل داشتن رنگ های غنی، در کاربردهای معماری و سخت افزاری استفاده می شوند. اضافه نمودن یک عنصر یا عناصر بیشتری به برنج طیف وسیعی از آلیاژهای مفید را نتیجه می دهد.

الیاژ برنج ( اهن ارا )

برنز ( مس و قلع) : مقاومت بالا در برابر خوردگی مرتبط با این آلیاژ است. برنزها آلیاژهای مس و قلع بوده و بعضی از آن ها، تحت عنوان برنزهای فسفری مشهور می باشند. این آلیاژ شامل بیش از ده درصد قلع و درصد کمی فسفر می باشند. برنز در تولیدات فنرها به کار می رود.
برنزهای آلومینیومی فاقد قلع می باشند اما ممکن است شامل بیش از حدود ۱۰ درصد آلومینیوم و بعضی اوقات مقادیر کمی از دیگر عناصر باشند.

این آلیاژها در مکان هایی که مقاومت بالا و مقاوت در برابر هوردگی مهم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. برنزهای سیلیسی مقاومت کششی بالایی دارند و دارای مقاومت در برابر خوردگی فراوانی نیز می باشند. این آلیاژها در ساخت پیچ های پر مقاومت و مته ها، مخازن آب و ماشین های جمع آوری فاضلاب و همچنین در صنایع شیمیایی به کار می روند.

الیاژ برنز

آلیاژ های شامل نیکل: مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل خوردگی دریایی از جمله ویژگی های این محصول می باشد. تعدادی از آلیاژهای مس شامل نیکل به عنوان جزء اصلی آلیاژی می باشند که یکی از آن ها نقره نیکل می باشد که شامل ۵۵ تا ۷۰ درصد مس، ۱۰ تا ۱۸ درصد نیکل و مقادیر کمی روی می باشد.
این آلیاژ اساسا برای ورق های نقره ای استفاده می شود. آلیاژ دیگر آلیاژ مسی نیکل بوده که شامل نیکل در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد می باشد.

این ماده دارای مقاومت خوردگی بالا بوده و به ویژه در محیط های شیمیایی و لوله های ویژه انقباض مفید می باشد. مونل حدود ۶۸ درصد نیکل، ۲۹ درصد مس و مقادیر کمی آهن و منگنز را شامل می شود. این ماده از دیگر موادی است که دارای مقاومت خوردگی بالایی می باشد.

الیاژ نیکل

آلیاژ های شامل برلیم: سخت ترین و مستحکم ترین آلیاژ مس دارای  مقاومت خوب در برابر خوردگی  مرتبط به آلیاژ برلیم می باشد.

ورق های مسی ( Copper sheets )

ورق های مس با ضخامت های متفاوتی تهیه می شوند، علاوه بر ورق های ساده، انواع متفاوتی از ورق های طرح دار و رنگی مس تولید و در بازار عرضه می شوند که بیشتر آنها در کارهای هنری کاربرد دارند. ورق های مسی با توجه به ضخامت کاربرد های متفاوتی دارند.
به عنوان مثال ورق های با ضخامت بین ۰.۳ تا ۰.۱۵ میلی متر در صنایع خودروسازی و ساخت لوازم خانگی به کار می روند؛ در حالی که فویل های مسی با ضخامت کمتر با قابلیت انعطاف پذیری بالا برای عملیات لحیم کاری و کار های ظریف مناسب اند.

ویدیو جالب درباره خانواده قدرتمند مس

انواع مختلفی از ورق های مسی با جنس های مختلف (انواع آلیاژ های ذکر شده) وجود دارد که با توجه به جنس آلیاژ و خواص آنها در صنایع گوناگون به کار می روند..

در پایان لازم به ذکر است که تغییر رنگ  ورق های مسی به رنگ سبز روشن،  به سبب اکسید شدن لایه ی بیرونی آن است.

این لایه ی سبز رنگ باعث جلوگیری از نفوذ اکسیژن به لایه های زیرین ورق می شود. مقاومت بسیار عالی فلز مس حاصل این خاصیت است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ورق مسی با ما در سایت آهن آرا همراه باشید.

تماس با کارشناسان و مشاوران آهن آرا