انتخاب صفحه

در سال های گذشته شاهد روند رشد و کاهش تولید فولاد در کشورهای مختلف جهان بوده ایم. به این صورت که در سال ۲۰۱۰ چین بزرگترین سهم تولید فولاد جهان را که حدود ۳/۴۴ درصد بوده بر عهده داشت و یکی از کشورهای پیشگام در تولید فلزات محسوب میشد ، لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تولید فولاد بسیار کاهش یافت و در سال ۲۰۱۰ شروع به افزایش کرد.

برخی کشورها تولید فلزات سرخ (مس) را بر عهده دارند و در تولید این نوع از فلزات پیشگام هستند. طبق اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۷ کشور شیلی به عنوان بزرگترین تولید کننده مس در جهان شناخته شده است. کشورهایی که بعد از شیلی به عنوان تولیدکنندگان فلزات سرخ معروف اند و در سال ۲۰۱۷ تولیدات خود را افزایش داده اند. در اینجا  ۱۰ کشور برتر در تولید فلزات سرخ را بیان میکنیم:

کشور پرو با تولید ۳۹/۲ میلیون تن مس رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده و کشور چین نیز به عنوان بزرگترین مصرف کننده مس جهان و سومین تولید کننده مس جهان می باشد به همین ترتیب آمریکا و استرلیا و کنگو و کشور زامبیا و مکزیک و اندونزی و کانادا را جزو ۱۰ کشور برتر تولید فلزات سرخ هستند. ایران نیز با افزایش تولید فولاد در سال جاری خود را به رتبه ۱۲ جهانی رسانده است.

در حال حاضر چین رتبه اول تولید فولاد می باشد. کشور ژاپن نیز با تولید ۲۶/۷۸ میلیون تن تولید فولاد در رتبه دوم جهان قرار دارد بعد از این دو کشورها هند با تولید ۲۹/۷۵ میلیون تن فولاد در رتبه سوم جهانی هستند. گفته می شود که کشور ایران با برنامه ریزی که در پیش دارد می خواهد تا ۲۰ سال آینده خود را به رتبه ششم جهان با تولید سالانه ۵۵ تن فولاد برساند.