انتخاب صفحه

انواع الکترود جوشکاری استیل از لحاظ کاربرد

 الکترود با مفتول فولاد زنگ نزن یا الکترود با مفتول فولاد کم کربن: الکترود با مفتول فولاد زنگ نزن یا الکترود با مفتول فولاد کم کربن
به طور معمول این نوع الکترود ها برای بر قراری اتصال یعنی جوشکاری بین قطعات استنلس استیل استفاده میشود این نوع فولاد به طور معمول در محیط های دارای خوردگی و دماهای بالا به کاربرده میشوند.
مثلا برای جوش کاری فولاد با گرید SS316L در محیط اسیدی از الکترود های روتیلی با مفتول مغزی حاوی نیکل کروم و مولیبدن استفاده میشود.

انواع الکترود جوشکاری از نظر پوشش فلاکس

الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی:الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی
این نوع پوشش از نوع قلیایی است که برای قطبیت + DC طراحی شده است. سرباره تولید شده، سبک تر از دو نوع دیگر بوده و برای تمام حالات جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

الکترود رتیلی:

الکترود رتیلی (آهن ارا )

این نوع پوشش از نوع پایه روتیلی است که هم برای قطبیت AC و هم DC قابل استفاده است و معمولاً برای تمام حالات جوشکاری  مثلا مستقیم ، سر بالا ، به صورت مایل و…مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پوشش توانایی تحمل به ترک گرم را بالا برده و با توجه به خواص فولاد زنگ نزن میتوان به راحتی برای جوش این نوع فولاد استفاده کرد و قوسی پایدار بوجود می آورد.

 

 

الکترود جوشکاری رتیلی با پودر آهن یا اکسید سیلیس: الکترود جوشکاری رتیلی با پودر آهن یا اکسید سیلیس (اهن ارا )

 این نوع پوشش به غیر از روتیلی شامل اکسید سیلیس یا پودر آهن  نیز هست که افزودن سیلیسیم به پوشش، باعث بالارفتن غشای تشکیل شده دور حوضچه مذاب می شود. این پوشش نیز، هم در قطبیت AC و هم DC قابل استفاده است. یکی از ویژگی های اصلی این پوشش بالابردن مقاومت غشای تشکیل شده دور فولادهای زنگ نزن است که در مقایسه با فولادهای کربنی، در هنگام جوش کاری سیالیت یا غشای کمتری دارد.

 

 

الکترود سلولوزی:

الکترود سلولوزی ( اهن ارا)

بیشتر حجم این الکترود ها را از لحاظ درصد وزنی (Cx Hy O2) تشکیل داده که به هنگام تشکیل قوس و سوختن این ماده و در اثر بالا رفتن دما هیدروژن و اکسیژن ازاد میشود که این عناصر در محدوده مذاب باعث جلوگیری از ورود گاز های مخرب به حوضچه مذاب میشود. برای همین موضوع از این دسته الکترود ها در در اولین پاس جوشکاری خطوط انتقال نفت و گاز استفاده میکنند. یکی دیگر از مزایای به کار بردن این نوع الکترود ازاد شدن دمای بالا در اثر سوختن هیدروژن و اکسیژن است که باعث بالا بردن مضاعف دمای محدوده حوضچه مذاب است که باعث نفوذ بشیتر جوش نیز میشود.

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
جدول وزن میلگرد و معرفی انواع میلگرد براساس جنس

انواع الکترود جوشکاری از لحاظ ضخامت پوشش:

  • الکترود جوشکاری با پوشش نازک

  • الکترود جوشکاری با پوشش متوسط

  • الکترود جوشکاری با پوشش ضخیم

  • الکترود جوشکاری با پوشش خیلی ضخیم

به طور کلی کاربرد الکترود ها با توجه به محیط کاربری انها تایین میشوند و یکی از پارامتر هایی که انتخاب الکترود و کاربرد آن را تعیین میکند ، پوشش آن میباشد برای مثال در بعضی از جوش کاری ها از الکترود بدون پوشش به نام کلی FILLER استفاده میکنند مثل جوشکاری TIG که مخفف جوش تنگستن با گاز خنثی است که این گاز خنثی به طور معمول از کاز آرگون استفاده میکند.
در بعضی نقاط همانطور که در بالا در بخش توضیح نوع پوشش ها ذکر شد برای محیط های دارای رطوبت یا نقاطی که گاز های مخرب برای فلز پایه وجود دارد از الکترود پوشش دار استفاده میشود که این نوع پوشش با توجه به کاربرد میتواند ضخامت های متفاوتی شامل دسته بندی نازک ، متوسط ، ضخیم و خیلی ضخیم به کار برد.

مطلب پیشنهادی آهن ارا : سیم جوش و انواع آن