انتخاب محصول

در آهن آلیاژهایی وجود دارد که می تواند در ساختمان سازی و دیگر پروژه ها مورد استفاده قرار بگیرد.همچنین فراورده های حاصل از آن در سازه ساختمان از مصالح کلیدی به شمار می آید . یکی از این فراورده ها تیرآهن نام دارد که در ادامه با ان بیشتر آشنا می شویم.

فرایند تولید تیرآهن ( Production process of beam ) :

یکی دیگر از پروفیل هایی که بااستفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید می شود تیرآهن است. در ابتدا شمش فولادی با طول و مقطع مشخص در درون کوره های حرارتی قرار داده می شود ، با عبور ازنخستین قفسه های نورد که غلتک ها می باشند طول آن افزایش و مقطع آن کاهش می یابد و بعد از عبور، از قفسه های نورد میانی و پایانی به تیرآهن تبدیل می شوند سپس برش و دسته بندی می شوند.

انواع تیرآهن بازار

وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر ساختمان می باشد.

تیرآهن براساس نسبت بال ها و عرض آن به دسته های مختلفی تقسیم می شوند:

 1. IPE (استاندارداروپا و ایران)

ضخامت این نوع تیرآهن  تغییر پذیر نیست.

 1. INP (استانداردهای چین و روسیه)

در این نوع تیرآهن ضخامت بال آن نسبت به مرکز آن کم تر می شود.

 1. IPB (بال پهن)

این نوع تیرآهن عریض است به طوری که طول بال های آن نسبت به تیرآهن IPE بیشتر است.

تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۶۰۰-۸۰۰ میلی متر و تیرآهن IPBبه ارتفاع ۱۰۰-۱۰۰۰ تولید می شوند.تیراهن های IPE وINP بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در ستون ها ،خرپاها، بیم ها ،پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری کاربرد دارند.

مزایای استفاده از تیراهن :

 1. بعد از اتمام ساختن سازه امکان گسترش آن وجود ارد

 2. نصب آن ها به سهولت انجام می شود

 3. می توان چند قطعه را به هم متصل کرد

 4. در ارتفاع زیاد کاربرد دارند

معایب استفاده از تیراهن :

 1. تخریب فلز در برابر عوامل خارجی

 2. جوش نامناسب

 3. کاهش مقاومت در دمای زیاد

تیرآهن لانه زنبوری :

این تیرآهن  با توجه به اینکه وزن کم تری نسبت به دیگر تیراهن ها دارد می تواند با تغییرشکل کم تری نیروی بیشتری را تحمل کند . دلیل نام گذاری تیرآهن لانه زنبوری این است که در طول آن حفره های شش ضلعی وجود دارد.
این تیرها در فرایند تولید پس از بریدن و دوباره جوش دادن تکمیل می شوند. استفاده از این نوع تیرآهن بسیار مقرون به صرفه است. در استفاده از فولاد صرفه جویی می شود. وزن کم این تیرها باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود در نتیجه فشار کم تری به عناصر اصلی ساختمان وارد می شود.

تیرآهن لانه زنبوری

عوامل زیادی بر قیمت تیرآهن تاثیر می گذارند :

 1. نرخ ارز: بسیاری از مقاطع فولادی از طریق واردات به بازار ایران می آیند که از آن هامی توان به شمش و سنگ آهن اشاره نمود. هرگونه افزایش یاکاهش در نرخ ارز روی قیمت گذاری مقاطع فولادی مثلا قیمت تیرآهن تاثیر می گذارد.

 2. عرضه و تقاضا: کشورچین یکی از مهم ترین صادرکننده های تیرآهن می باشند که بر خرید تیرآهن و فروش آن در بازار تاثیر می گذارد. هنگامی که خرید تیرآهن از سوی مصرف کننده زیاد باشد ولی عرضه آن از سوی تولید کننده کم باشد قیمت تیراهن افزایش می یابد.عکس این قضیه هم وجود دارد به این معنی که فروش تیرآهن زیاد باشد ولی تقاضا برای آن کم باشد در این گونه موارد قیمت تیرآهن کاهش می یابد.

 3. هزینه مواد تولید: تیرآهن از فلز قراضه و سنگ اهن تولید می شود. اگر این مواد به طور نامحدود دردسترس باشند خرید تیراهن افزایش می یابد وهزینه مواد تولید زیاد می شود در نتیجه قیمت تیرآهن هم افزایش می یابد.

 4. هزینه حمل و نقل: هزینه حمل و نقل با در نظرگرفتن شرایط ، ریسک پذیری و.. بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار است.

 5. تاثیرپذیری از صنعت های دیگر: خرید تیرآهن به سرعت روی قیمت آن تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر صنعتی که از تیرآهن استفاده می کند قوی باشد میزان خرید تیرآهن هم افزایش می یابد.

سفارش و خرید انواع تیرآهن