انتخاب محصول

تیرآهن ها از اصلی ترین پروفیل های ساختمانی به ویژه در سازه های اسکلت فلزی هستند که بارهای قائم بر محور خود را حمل می نمایند.
در اثر بارهای قائم وارد شده در مقاطع مختلف تیر، نیروی برشی و لنگر خمشی ایجاد می­ شود. استفاده از تیرآهن در سازه های اسکلت فلزی مزایای مختلفی دارد که سرعت بالا در اجرای سازه را می توان به عنوان بزرگترین مزیت عنوان نمود؛

علاوه بر سرعت ، امکان توسعه سازه فولادی پس از اتمام اجرا وجود دارد همچنین با توجه به پیش ساخته بودن قطعات در کارخانه، در سازه های اسکلت فلزی اشغال فضای کمتر نسبت به سازه های بتنی وجود دارد و همین مسئله موجب اولویت اسکلت فلزی برای ساختمان های بلند شده است.

انواع تیرآهن

انواع تیراهن در اهن

انواع تیرآهن موجود در بازار به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود:

تیر آهن معمولی که با علامت اختصاری  I و تیر آهن بال پهن که با علامت اختصاری H و یا IPB نمایش داده می شوند.
در خصوص تیر آهن های عریض حرف اختصاری V بیانگر سنگین بود تیر آهن و حرف اختصاری L در این نوع تیر آهن نشان دهنده ی سبک یود تیرآهن است.
جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله پروفیل ساختمانی در صفحه مقالات سایت آهن آرا مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است تیراهن معمولی طبق دو استاندارد موجود می باشد.

۱- استاندارد ایران و اروپا (IPE)

2- استاندارد چین و روسیه (INP)

در تیراهن INP با فاصله گرفتن از جان تیر ضخامت بال تیر کاهش می یابد که همین مسئله موجب ایجاد شیب ملایمی در ضخامت بال ها در تیر آهن INP شده است.

توجه داشته باشید که کشورهای روسیه و چین مبادرت به تولید تیر آهن با هر دو استاندارد نموده اند لذا کشور سازنده مبنای دقیقی برای تعیین نوع تیرآهن نخواهد بود و لازم است جهت جلوگیری از ضرر، در هنگام خرید تیرآهن از تطابق نوع تیرآهن خریداری شده با تیرآهن استفاده شده در نقشه سازه اطمینان کامل حاصل گردد.

تیرآهن لانه زنبوری

تیراهن های لانه زنبوری

تیرآهن های لانه زنبوری باعث صرفه جویی بسیار قابل توجه ای در مصالح مصرفی می شوند.
این تیراهن های سبک و در نتیجه اقتصادی با استفاده از بریدن و جوش مجدد تیر آهن معمولی ایجاد می شوند.
با تبدیل تیراهن معمولی به تیراهن لانه زنبوری ممان اینرسی و اساس مقطع تیراهن افزایش می یابد و همین مسئله موجب افزایش سختی و مقاوت خمشی مقطع می گردد همچنین با کاهش وزن مقطع وزن بارمرده ساختمان کاهش می یابد.
از طرفی دیگر با توجه به وجود فضاهای خالی در تیرآهن های لانه زنبوری امکان انتقال لوله های تاسیسات و برق و در نتیجه کاهش ارتفاع ساختمان وجود دارد.

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
الکترود جوشکاری و انواع آن

قیمت و سفارش تیراهن