انتخاب محصول

انواع عایق حرارتی در ساختمان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضخامت پوسته خارجی ساختمان به حداقل کاهش یافته، از این روتبادل حرارتی آن با محیط خارج افزایش یافته است. عایق‌های حرارتی به میزان قابل توجه ای مانع این تبادل حرارت شده وهزینه‌های گرمایش وسرمایش و فضاهای داخلی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. عایقکاری نقش بسیار مهمی ‌در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخلی در فصل تابستان دارد. به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می‌شود.

گرچه عایقکاری ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد ولی در دراز مدت و حتی چندسال اولیه بهره برداری، هزینه اولیه را با صرفه جویی لازم جبران خواهد کرد و موجبات آسایش و صرفه اقتصادی را فراهم می‌کند. عایق کاری مناسب بخش‌های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و دیوارهای جانبی، همچنین عایقکاری لوله‌ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می‌گردد.

تمام مصالح ساختمانی بخشی از گرما یا سرما را از خود عبور می‌دهند. در برخی مواد مثل فلز و شیشه این انتقال به راحتی انجام می‌شود. اما موادی مثل پشم، خزه حیوانات، پارچه‌های ضخیم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می‌شوند.

خصوصیات مهمی‌ که در انتخاب مواد عایق باید مد نظر قرار گیرد عبارتنداز :

مقاومت حرارتی، قابلیت احتراق، درجه سمیت، مقاومت فشاری، چروک خوردگی، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش، مقاومت در برابر قارچ و میکروب، ضریب انبساط و انقباض، خنثی بودن از نظر شیمیایی (به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به فلزات اطراف)، خاصیت مویینگی و چگالی.

عایق ها به اشکال مختلف لوله ای، صفحه ای، تخته ای، آجری، ورقه ای و نواری به بازار عرضه می‌گردند.انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط، ایمنی، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد. ضخامت عایق حرارتی باید به گونه ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد، یعنی این که با حداقل ضخامت عایق از هدررفتن انرژی جلوگیری شود. مصالح عمده عایق حرارتی عبارتند از: بتن سبک (بتن گازی و بتن کفی و…)، دانه‌های سبک، کاغذ و آلومینیوم، پنبه کوهی، چوب پنبه پرس شده، تخته‌های فیبری، الیاف معدنی، پشم سنگ، پشم شیشه، ، پوکه معدنی، پرلیت، تخته‌های گچی سبک با روکش آلومینیومی‌و ساده، مواد پلاستیکی، ساقه‌های تو خالی و پشم چوب.

 

پشم شیشه:

پشم شیشه ( اهن ارا )پشم شیشه به الیاف بسیار نازک تارهای شیشه که تقریبا به هم متصل اند گفته می‌شود. این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می‌کنند و روی کاغذ کرافت، سربی، قیری یا تور الیاف دار، قرار می‌دهند. این ماده نسوز از خصوصیاتی مانند پایداری ابعاد، بی بویی و غیر نم گیری برخوردار است که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. برای عایق بندی بام‌های شیب دار بر روی ورقه‌های پوشش زیرین و در بام‌های تخت در زیر پوشش آسفالتی یا نمدی استفاده می‌شود. پشم شیشه سبک و نصب آن آسان است. این عایق حرارتی باید دور از رطوبت نگه داشته شود، بنابراین به وسیله یک لایه نازک نایلونی محافظت می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
پروفیل گالوانیزه

 

پشم سنگ
عایق پشم سنگ ( آهن ارا )

پشم سنگ متداول ترین و سالم ترین عایق حرارتی است و منشا آن سنگ‌های آذرین می‌باشند. این عایق وزن نسبتا سبکی دارد و کاربرد آن آسان است. زمانی که از آب اشباع شود ساختار آن تخریب نمی‌شود. پشم سنگ پس از خشک شدن ویژگی‌های خود را حفظ می‌کند. این عایق در برابر نفوذ بخار آب مقاومت کمی‌دارد که از مهمترین امتیازات آن است، زیرا رطوبت در ساختمان‌هایی که به تازگی بنا شده اند به راحتی به صورت بخار آب از عایق می‌گذرد و بنا را خنک می‌کنند. ضمنا با کلیه مصالح ساختمانی سازگاری دارد.
یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ضد حریق می‌باشد. در واقع از این پوشش می‌توان برای حفاظت از سازه‌های فلزی، چاهک‌های آسانسور، تاسیسات الکتریکی، راهروهای فرار و … در برابر حریق استفاده نمود. از آنجایی که پشم سنگ یک عایق سلول باز است، لذا آب و بخار بر آن اثر می‌کنند و بعد از نصب باید، یک پوشش بخاربند روی آن نصب شود. طول عمر پشم سنگ زیاد بوده و به اندازه عمر ساختمان می‌باشد.

 

پلاستیک‌ها
عایق پلاستیکی ( اهن ارا )

این عایقها انواع پلاستیک‌ها را شامل می‌شوند. به دلیل تنوع و تعداد زیاد عایق‌های پلاستیکی و تفاوت در خصوصیات آنها در این مطلب تنها چند نوع از آنها را به شما معرفی می‌کنیم: فومهای پلی استایرن، پلی اتیلن، پلی یورتان، فنولیک، پلی وینیل کلراید، اوره فرم آلدئید، فوم EPDM (اتیلن-پروپیلن-داین-منومر)، عایق‌های الاستومری و …

 

عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیومعایق الاستومری ( اهن ارا )

عایق های الاستومری برای استفاده از در محیط های داخلی هیچ گونه نیازی به روکش ندارند، اما در کاربردهای خارجی توصیه می گردد از عایق الاستومری با روکش آلومینیوم که مقاومت لازم در برابر ضربه های مکانیکی و شرایط جوی را داراست استفاده گردد.

 

بحث اقتصادی و محاسبه مالی

به طور کلی در صنایع نفت و گاز کاربرد گسترده عایق های حرارتی نمایان میشوند. چون در سایت های بزرگ نفت ، گاز و پتروشیمی سرویس هایی وجود دارند که میبایست دما از دست ندهند (سرد نشوند) استفاده از عایق ها در انجا کاربرد فراوان داشته و از اهمیت فراوانی برخوردار است به این نوع عایق ها عایق گرم میگویند. برای سرویس هایی که میبایست دمای انها پایین بماند (گرم نشوند) از عایق های مخصوص نگهداشت سرما استفاده میکنند لذا به این نوع عایق ها عایق سرد میگویند. همچنین یک سری لوله های در وعرض عبور مرو هستند که دمای کاری انها بالا بوده وامکان خطر برای عبور اپراتور در نزدیکی این نوع لوله ها وجود دارد لذا باه این نوع عایق ، عایق محافظت از کارمندان میگویند. با توجه به انواع عایقها و کاربری آنها ، پارامترهای اصلی تعیین کننده قیمت عایق ها در نوع عایق که بستگی به کاربری آن دارد ، ضخامت عایق که بستگی به دمای کاری آن دارد ، تعداد لایه های آن ، سایز لوله یا محلی که میخواهیم عایق کنیم و معیار محاسبه پولی عایق ها بر اساس متر مربع است وبراورد آن با محاسبه سطح مورد نظر میسر است.

با مطالب روز و اخبار آهن ارا در صفحه اصلی همراه باشید …