انتخاب صفحه

انواع اتصالات در لوله ها:

با توجه به حجم بالای کاربرد لوله با جنس های مختلف در یک پروژه نفتی مثل یک پالایشگاه استاندارد های متعددی برای دسته بندی اتصالات ، لوله ، فلنج ، ولو و…. وجود دارد که در ایران و اکثر نقاط جهان این پروژه ها با استاندارد های آمریکایی طراحی و ساخته میشوند. استاندارد های نظیر ASME, ASTM  AWS , API , ANSI  و … همگی دارای کد های مختلفی هستند که هر کد آن عهده دار تعیین شرایط طراحی ، تولید و ساخت قطعات مربوط به لوله کشی میباشد.اتصالات فلزی لوله
اتصالات فلزی مورد استفاده در لوله های صنعتی به چند قسمت مختلف تقسیم میشوند اولین دسته بندی بین آنها به تقسیم بندی بالای ۲ اینچ >2 و زیر ۲ اینچ <2 میباشد. این تفکیک شامل نحوه اتصال انها میشود که اتصال زیر دو اینچ ها به صورت ساکتی (SOCKET WELD) یا پیچی (THREADED) میشود و نحوه اتصال اتصالات بالای دو اینچ به صورت جوش لب به لب یا (BUTT WELD) به هم متصل میشوند.

به استاندارد های مرجعی که میتوان برای اندازه های استاندارد این اتصالات رجوع نمود برای مثال اتصالات بالای ۲ اینچ استاندارد ASME B16.9 و اتصالات زیر ۲ اینچ ASME B16.11 کاربرد دارد.

از نمونه هایی که با نام اتصالات یا FITTING  در استاندارد ها و مدارک مهندسی پروژه ای نفتی به کار میرود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

جدا سازی از لحاظ متریالی نیز در استاندارد های فوق موجود است که شامل CARBON STEEL و  STAINLESS STEEL و ALLOY STEEL و … میباشد که برای هرکدام از اجناس فوق کد مشخصه ASTM مخصوص به خودشون را دارند که نمونه هایی از انها را در ذیل نشان میدهیم:

ASTM A234 Gr.WPB  : مربوط به اتصالات کربن استیل بالای ۲ اینچ

ASTM A105 : مربوط به اتصالات کربن استیل زیر ۲ اینچ

ASTM A234 Gr.WP11 : مربوط به اتصالات ALLOY STEEL بالای ۲ اینچ

ASTM A234 Gr.WP91 : مربوط به اتصالات ALLOY STEEL زیر ۲ اینچ

ASTM A403 Gr.WP304L :  مربوط به اتصالات STAINLESS STEEL بالای ۲ اینچ

ASTM A182 Gr.F304L :  مربوط به اتصالات STAINLESS STEEL زیر ۲ اینچ

تفاوت در ساخت قطعات بالا باعث تفکیک انها شده است که به طور کلی اتصالات بالای ۲ اینچ به روش CAST  ساخته میشوند و اتصالات زیر ۲ اینچ به روش FORGE ساخته میشوند.

انواع اتصالات در سازه فولادی:

۱- اتصال ساده (مفصلی):
اتصال مفصلی یا ساده اتصالی است که تنها برای تحمل بار قائم طراحی می شود و در محل اتصال هیچگونه لنگری وجود ندارد. ( درصد گیرداری کمتر از ۲۰ درصد است و نیروها از نوع برشی می باشند)

انواع اتصال ساده عبارتند از :

اتصال سازه فولادی و ساختمان۱-۱ – اتصال نبشی جان  : اتصال ساده و اجرای معمول که تیر فرعی و یا اصلی را به ستون به وسیله جوش و یا پیچ متصل می سازند .در این نوع اتصال ورقها به جان جوش می شوند میزان فاصله بادخور را به میزان ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر به عنوان امکان دوران در انتهای عضو و مسائل اجرایی ایجاد می نمائیم .

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
خرید ورق روغنی و بررسی آن از کارخانه تا بازار

2-1- اتصال با نبشی نشیمنی (تقویت نشده) : این نوع اتصال از طریق نبشی هایی که به عنوان نشستگاهی انعطاف پذیر برای تیر ایجاد می کند ساخته می شود و عموماً نبشی فوقانی که به عنوان نبشی پایدار می باشد فقط جنبه اجرایی دارد و طراحی خاصی نخواهد داشت. در صورتی که از اتصالات ( نبشی ها) قطور ویا ضخیمی استفاده شود میزان انعطاف کاهش یافته و در نتیجه میزان گیرداری افزایش می یابد .

۱-۳- اتصال با نبشی نشیمنی (تقویت شده) : در صورتی که میزان نیروها بزرگ باشد و اتصال بند ۲ کفایت نکند مجبور هستیم از روش تقویت اتصالات استفاده نمائیم به این منظور از ورقهای تقویتی در زیر نشیمن که به عنوان تکیه گاه مقاومتر در برابر واکنش های تکیه گاهی می باشد. استفاده می نمائیم .

اتصال نیم گیردار (نیم صلب)۲- اتصال نیم گیردار (نیم صلب): در صورتی که لنگر ایجاد شده در اتصال بین ۲۰ تا ۹۰ درصد باشد (بین اتصال مفصلی و گیردار) اتصال نیم صلب فراهم می شود که عموماً اجرای و عمویت کمتری را در بر دارد.

۳- اتصال گیردار (صلب): اتصالی است که علاوه بر تحمل نیروی برشی حاصل از بار قائم، توانایی تحمل لنگر حاصل از بارهای جانبی (زلزله یا باد) و قائم را نیز دارد. در این نوع اتصال امکان دوران وجود ندارد و در صورت ایجاد تغییر شکل زاویه بین تیر و ستون بدون تغییر می ماند . لنگر گیرداری در این نوع اتصال بیش از ۹۰ درصد است و به کمک ورقهای تحتانی و فوقانی تحمل می شود . در نتیجه نبشی جان و نشیمنها فقط تحمل برش را برعهده دارند .

انواع اتصال صلب عبارتند از :

۱-۳- اتصال بال تیر به بال ستون به صورت مستقیم: در این نوع اتصال لنگرهای خمشی از بال های کششی و فشاری به ستون منتقل شده و جان تیر نیز به بال ستون جوش می شود. این نوع اتصال خیلی کم کاربرد است و در برابر زلزله ضعیف عمل می کند .

۲-۳- اتصال با ورق فوقانی و تحتانی: لنگر خمشی وارده از طریق ورقها به ستون منقل می شود. ورق تحتانی که تحمل تنش فشاری را بر عهده دارد عریضتر از بال تیر است تااز ایجاد جوش سربالا جلوگیری شود .

ورق فوقانی که تحمل تنش کششی را برعهده دارد به صورت ضخامت متغییر اصطلاحاً کله گاوی ایجاد می شود.

اتصال فلنج (ahanara)۳-۳- اتصال فلنجی: در این نوع اتصال ابتدا بال و جان تیر با یک ورق به وسیله جوش به هم متصل نموده سپس به توسط پیچ این ورق به بال ستون اتصال پیدا می کند. این نوع اتصال مقاوت بسیار بالایی در برابر بار زلزله دارد و شکل پذیری مناسبی را در بر دارد ولی نیاز به نیروی متخصص و هزینه اجرایی بالایی را در بر دارد .

* در این اتصال دو قطعه توسط فلنج به همدیگر متصل می شوند منظور از فلنج پلیتی است که سوراخ کاری شده و ارتفاع ان از ارتفاع تیر بیشتر است.

دو نوع اتصال فلنجی تیر به ستون با نام های چهارپیچه و هشت پیچه وجود دارد.اتصال چهارپیچه برای مقادیر کم لنگر و اتصال هشت پیچه برای مقادیر بزرگ لنگر خمشی مورد استفاده قرار می گیرد.

با آهن آرا همراه باشید …