انتخاب محصول

در اولین روز هفته شاهد بازاری آرام و کم‌ توان توام با کاهش نوسانی قیمت ها از جمله : قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن، قیمت پروفیل، قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق آهنی و … در برخی از موارد و همچین معاملات بیشتر توافقی بودیم.
مشکل عمده بازار فعلی فولاد کشور ما، به دور از هرگونه قیمت گذاری و یا حجم عرضه، در حال حاضر به حداقل رسیدن بی سابقه ساخت و سازها در کشور است که به نوعی بازارهای فولاد ساختمانی را دچار یک رکود عجیب و سکوت وحشتناک نموده است.
شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۰۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در پنج شنبه هفته گذشته، توام با حدود ۲۰ تومان کاهش برآورد گردید.

در حوزه قوطی و پروفیل تغییرات محسوسی در خصوص نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر دیده یا شنیده نشد. به طوری که نرخ کاربردی و معاملاتی این محصول بیشتر در دامنه قیمتی حدود ۶۳۰۰ تا ۶۴۰۰ تومان با احتساب مالیات شنیده شد که در نرخ کف بازار هم عمدتا ثابت بود.

با وجود کمبود عرضه ورق آهن گیلان و اهواز با توجه به رکود نسبی حاکم بر بازار مصرف، این ۲ به نوعی فعلا یکدیگر را خنثی نموده اند. در واقع آرامش حاکم بر بازار و تقاضای کم فعلی بازار را آرام نگه داشته و هرآن چه که فعلا به بازار از سمت مبادی فروش مخابره می گردد صرفا نگرانی هایی است که در خلاء محصول این ۲ شرکت در بازار به وجود آمده و تا مادامی که بازار مصرف آرام و کم تقاضا باشد،  با توجه به عرضه های کافی فولاد مبارکه در بورس کالا،  فعلا با این شرایط تقاضا، دلیلی بر التهاب آفرینی در این بازار دیده نمیشود.

البته قابل ذکر است که ۲ بازار خودرو و فولاد به شدت زیر تیغ نظارت هستند و با شرایط کنونی هرگونه افزایش قیمت در این ۲ بازار با برخورد شدید مواجه خواهد بود.

بعید به نظر می رسد با شرایط کنونی جلسه شنبه صبح نوردکاران هم راه به جایی ببرد و موجب تغییر سیاست های فعلی وزارت شود.
پس با توجه به ثبات سیاست های فروش و تنظیم بازار از سوی بازار ساز، انتظار وقوع نوسانات بسیار بالا در روزهای پیش رو غیر واقعی میباشد اما دو خبر و یا احتمال فولادی در هفته آینده که ممکن است موجب ایجاد نوسانات جزیی در روزهای پیش رو شود:

  • اول اینکه احتمال زیاد شدن ۳۰ درصدی نرخ پایه کرایه حمل بر اساس قانون تن بر کیلومتر از اول شهریور

  • دوم اینکه احتمال کم شدن جزیی نرخ پایه مقاطع فلزی

حال باید دید که این دو مورد در چه وضعیتی در هفته های آتی قرار خواهند گرفت.