انتخاب محصول

ساختار لوله استیل

وجود استیل در آن موجب می شود که این لوله در مقابل خوردگی به خوبی مقاوم باشد. علت این موضوع در لوله استیل, وجود کربن در ساختار آلیاژ استیل سازنده لوله می باشد.
کربن ماده ای است که در هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن اضافه می شود و باعث می شود لوله استیل در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت خوبی نشان دهد.

لوله استیل از ترکیب فلز آهن با عناصری مانند کربن( کمتر از ۲%) ،‌ کروم ، نیکل ، مولیبدن و… ساخته میشود، همچنین به دلیل استفاده عنصر کروم در ساخت لوله های استیل ، یکی از بارزترین خواص آن مقاومت در برابر زنگ زدگی است که همین دلیل باعث قرار گیری این محصول در سبد پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در صنایع شده است.
همان طور که از اسم آن مشخص است, از جنس استیل می باشد و ویژگی های این آلیاژ را داراست. فلز آهن را همه می شناسیم, استیل آلیاژی است که در اثر ترکیب چند ماده با فلز آهن به دست می آید و ساخت این آلیاژ ویژگی هایی را به فلز آهن می بخشد که آن را برای ساخت لوله مناسب می کند.

لوله استیل و نحوه نام گذاری آن ها :

درباره نام گذاری لوله استیل می توان گفت که یک گروه متخصص در آمریکا به نام (AISI) وجود دارد که برای بار اول تصمیم به گروه بندی و انتخاب نام برای انواع استیل و استنلس استیل گرفت و در نتیجه لوله استیل با توجه به استیل گروهی که از آن ساخته شده است نام گرفته است.

استیل ۳۱۶ , استیل ۳۰۴ از انواع این نام گذاری می باشد.

لوله بدون درز، از استیل ۳۰۰ ساخته شده است و انواع لوله ۳۰۴, ۳۱۶, ۳۲۱, ۳۱۰ و لوله دابلکس را شامل می شود.

لوله درز دار که استیل ۳۰۰ در ساختار آن مورد استفاده است و لوله ۳۰۴ , ۳۱۶ و لوله دابلکس از انواع آن است.

همانطور که از دسته بندی نتیجه می شود, ۳۰۴ , ۳۱۶ و دابلکس در دو مدل درز دار و لوله بدون درز برای مصرف کنندگان موجود. در نتیجه می توان گفت برای افزایش مقاومت تا جایی می توان مقدار کربن را زیاد کرد که انعطاف پذیری را از بین نبرد و در ساخت لوله استیل خللی وارد نکند.

لوله استیل در انواع مختلف و گروه های متفاوتی ساخته شده است و به صورت خاصی نام گذاری شده است.

کاربرد لوله های استیل:

 

کاربرد لوله های استیل (اهن ارا)

لوله استیل به علت داشتن مقاومت به خوردگی عالی یکی از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد.

استفاده از این لوله باعث سهولت در انتقال انواع تولیدات شده است.
لوله استیل یکی از پرمصرف ترین تجهیزات مورد استفاده در خطوط انتقال گاز ، آب ، نفت ، هوا ، در صنایع نفت ، گاز پتروشیمی ، نیروگاهی ، صنایع غذایی ، دارویی و شیمیایی می باشد.درواقع این مورد به دلیل استفاده فراوان از لوله‌های استیل بسیار موردتوجه قرار دارد. دلیل استفاده ازاین ‌دست لوله‌ها در این صنعت، مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین شرایط محیطی است.

  • در سیستم آبرسانی و تصفیه فاضلاب و تصفیه آب، لوله استیل کاربرد دارد.

  • پالایشگاه نفت, گاز و سیستم انتقال گاز و نفت از مواردی است که به وفور لوله استیل در آن کاربرد دارد.

  • انواع لوله استیل در قسمت های مختلف تولیدات دارو و تولید مواد غذایی و در قسمت تولید انواع مواد شیمیایی کاربردهای فراوان دارد.

  • نوع ۳۰۴ که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در این صنایع در قسمت های گرفتن سختی آب و فشرده سازی هوا کاربرد دارد.

  • نوع ۳۱۶ نیز در صنایعی که کاربرد دارد در مواردی که بخش نمونه گیری وجود دارد این لوله استیل استفاده می شود.

  • نوع ۳۱۷ در سیستم انتقال آب دریا کاربرد دارد.

نوع ۲۰۱ که در برند های هند و چین تولید می شود. این لوله استیل دارای ضخامت های ۰٫۴ تا ۲ میلی متر و در شاخه های ۶ متری تولید می شود.

به عنوان مثال لوله صنایع غذایی به صورت زیر کاربرد دارد:

لوله استیل در صنعت تولید مواد غذایی (اهن ارا)

لوله استیل که در صنعت تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد دو نوع است که در دو قسمت مختلف استفاده می شود, یکی از آن ها نوع ۳۰۴ است که از این نوع در قسمت مطلوب کردن آب و فشرده سازی هوا برای تولید مواد غذایی مورد استفاده می گیرد.

استاندارد لوله های استیل:

  • لوله استیل ۳۰۴ برای خطوط آب سختی گیری شده و هوای فشرده ابزار دقیق

  • لوله استیل ۳۱۶برای خطوط نمونه گیری

  • لوله استیل ۳۱۷برای خطوط حاوی آب دریا با قطر نامی ۱۵۰ و کوچکتر

کاربرد های لوله های استیل در نفت و گاز :

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
فروش ورق سیاه | ورق سیاه چیست؟ | کاربرد ورق سیاه

کاربرد های لوله های استیل در نفت و گاز ( آهن ارا )

کاربرد لوله های استیل در صنایع نفت و گاز به صورت گسترده است. به طور کلی چون در یک سایت نفتی و یا گازی چون از همه سرویس های فرایندی و جانبی (یوتیلیتی) در استفاده میشود کاربرد های گسترده از انواع جنس های لوله ها اعم از استنلس استیل ، کربن استیل ، استیل الیاژی و … وجود دارد. به همین دلیل کاربرد لوله های ۳۰۴ برای Demine water و یک سری مواد شیمیایی میباشد.
کاربرد ۳۱۶ برای یک سری خطوط اب فاضلابی و سروریس های حاوی گاز ترش H2S کاربرد دارد و لوله های ۳۲۱ که حاوی تیتانیوم هستند در سرویس های دارای مواد با در صد ترش بودن بالاتر و همچنین دمای بالاتر کاربرد دارند.

پارامتر های تاثیر گذار در قیمت :

با توجه به کاربرد لوله های استنلس در صنایع مختلف و بالا بودن تکنولوژی الیاژی انواع گرید های آن تولید بسیار محدودی از آن در کشور وجود دارد و بیشتر اجناس با این متریال در کشور توسط واردات تامیین میشود.
با توجه وضعیت سیاسی اخیر و وجود تحریم ها تامین این نوع متریال خاص در انواع صنایع دچار مشکلات بزرگ و موجب عقب افتادن اجرای پروژه های کشور از جمله نفت و گاز و آب و فاضلاب و … شده است.
امار به طور کلی پارارمتر اصلی قیمت ، گرید متریالی آن یعنی الیاز های آن و ضخامت دیواره لوله که پارامتر اصلی تاثیر گذار در وزن لوله و همچنین سایز و نحوه تولید آن اعم از درز دار یا بدون درز و اسپیرال و … هستند که مشخصه های قیمت ان متاثر از پارامتر های فوق هستند.

قیمت و سفارش انواع لوله استیل