انتخاب محصول

لوله ها،  سیال را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کنند.

لوله ها از جنس فلزی و غیرفلزی تشکیل می شوند و جهت انتقال آب و فاضلاب که فشار آنها بسیار کم است از لوله چدنی استفاده می کنند. در سیستم های انتقال سوخت و روغنی موتور دستگاه های تهویه از لوله های مسی استفاده می کنند. لوله های مسی لوله های گران قیمت هستند و استفاده ازاین لوله ها در سیستم های آب و فاضلاب مقرون به صرفه نیست، لوله های مسی حرارت را به خوبی از خود منتقل می کنند.

اگر در سیستمی بخواهیم مواد شیمیایی و یا گازهای اسیدی و حتی تولیدات بازیافت اسید سولفوریک و مواد شیمیایی خورنده را از نقطه ای به نقطه ی دیگر انتقال دهیم از لوله های سربی استفاده می کنیم.

لوله های آلومینیومی لوله های سبک هستند به همین خاطر از این لوله ها در صنعت هوا فضا استفاده می کنند. در سوخت رسانی هواپیما و صنایع شیمیایی مخصوص از این نوع لوله ها استفاده می شود همچنین لوله های آلومینیومی در انتقال گازهای آمونیاک، هوای خشک به دستگاه های ابزار دقیق، کلر و اندرید سولفور کاربرد دارند.

در انتقال اسید از لوله های شیشه ای استفاده می کنند و از لوله های سیمانی در مجراهای فاضلاب استفاده می شود.

در صنعت ساخت و ساز از لوله های پلاستیکی بیشتر استفاده می کنند. لوله های پلاستیکی بسیار قیمتی ارزان نسبت به لوله های دیگر دارند. در تولید این لوله ها دستگاه ها و تجهیزات و ماشین آلات سنگین به کار نمی رود به همین خاطر در فرآیند تولیدات لوله های پلاستیکی به راحتی می توان قطرهای کوچک و بزرگ تولید کرد. لوله های پلاستیکی در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم هستند و در انتقال آب و فاضلاب و حتی درانتقال گاز در فشار پایین کاربرد دارند. لوله های پلاستیکی به آسانی قابل تعمیر هستند و حمل و نقل آسانی دارند و جدار داخل لوله به صورت یکنواخت می باشد.

در انتقال نفت و روغن در فشار پایین و تاسیسات حرارتی از لوله های فولادی استفاده می شود.

لوله های فولادی را گالوانیزه کرده و در صنعت آب رسانی مورد استفاده هستند.

در نقاطی که دما و فشار بالا می باشد از لوله های فولادی آلیاژی استفاده می کنند که این لوله ها سیالات خورنده را از خود به خوبی عبور می دهند. برای انتقال مخصوص نفت و گاز از لوله های فولادی را با نوعی فولاد کربن تولید می کنند.

از لوله های پلیکا در انتقال اسیدها و قلیاها استفاده می کنند.

لوله های دیگری به نام لوله پلی اتیلن معروف اند که اسیدها و قلیاها و حلال های بسیار ضعیف را از خود عبور می دهند. در انتقال سیال ۵۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد آب و فاضلاب و گازهای فشار کم کارایی دارند و اگر در انتقال گازها بخواهیم از لوله های پلی اتیلن استفاده کنیم باید لوله PP رده سنگین تری از پلی اتیلن بسازیم. در انتقال سیال های بین ۴۰ تا ۱۴۰ سانتی گراد از لوله های  پروپیلن استفاده می کنند. لوله های پروپیلن در برابر نمک های عالی و اسیدها مقاوم اند.

معایبی که لوله های PP یا پروپیلن نسبت به لوله های پلاستیکی دارد به شرح زیر است:

  • لوله های پروپیلن تا ۶۵ درجه سانتی گراد و فشار ۲۰ بار را تحمل می کنند.

  • لوله های پروپیلن در سیستم های گرمایشی قابل استفاده می باشند.

  • این لوله ها در مقابل نور خورشید امکان خراب شدن را دارند.

  • در طول های زیاد از این لوله ها استفاده نمی کنند زیرا ضریب انبساطی طولی دارند اگر این لوله ها به صورت غیر استاندارد تولید شوند امکان دارد نور را از خودش عبور دهند که باعث رشد جلبک ها در لوله می شوند.

  • یکی از معایب لوله های پروپیلن امکان ترکیدن است که غیرقابل انعطاف نیز می باشند.

لوله های صنعتی همان لوله های داربستی می باشند. لوله های داربستی هیچ گونه سیالی را از خود نمی توانند عبور دهند و لوله های داربستی تنها کاربرد صنعتی دارند و به هیچ عنوان با آب یا گاز مورد تست قرار نمی گیرند. لوله های داربستی در سایزهای مختلف تولید می شوند و پرکاربردترین سایزهای لوله داربستی سایز ۲/۱۱ اینچ است در بازار لوله های داربستی را با نمره ۵ می شناسند و به لوله های نمره ۵ معروف اند.

در مقالات بعدی هریک از لوله های مهم و پرکاربرد در صنعت را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

با آهن آرا همراه باشید …