انتخاب محصول

در جوشکاری تیگ و سیم جوشکاری آرگون از الکترود تنگستن استفاده می گردد؛ به واسطه ویژگی ساختاری، تنگستن در طی فرایند جوشکاری مصرف نمی گردد و تنها برای ایجاد قوس مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به ویژگی انواع سیم جوش آرگون، تیگ آرگون و جوش Co2 و ویژگی هریک پرداخته شده است.

سیم جوشکاری آرگون

MIG ER306L: سیم جوش ضد زنگ اوستنیتی با مقدار کم کربن برای جوشکاری تیگ فولادهای مقاوم به خوردگی CiNi مناسب است.  این نوع سیم جوش برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن (ضد زنگ) به فولادهای کربنی مناسب است. این نوع سیم نسبت به خوردگی بین دانه ای تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد مقاوم می باشد. این محصول در بازار به صورت کلاف روی قرقره های پلاستیکی با وزن ۵ تا ۱۵ کیلو و در قطرهای ۸/۰ تا ۱.۲ عرضه می شود.

MIG ER309L: سیم جوش فریتی اوستنیتی برای جوشکاری میگ/ مگ فولادهای پرآلیاژ به فولادهای کم آلیاژ و یا فاقد آلیاژ مناسب است. بالاترین دمای عملیاتی در این محصول ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. همانند سیم MIG:ER306L این محصول نیز به صورت کلاف روی قرقره های پلاستیکی با وزن ۵ تا ۱۵ کیلو و در قطرهای ۰.۸ تا ۱.۲ عرضه می گردد.

MIG ER316L: سیم جوش ضد زنگ اوستنیتی ثابت شده، برای جوشکاری میگ /مگ فولادهای مقاوم به خوردگی از نوعCrNlMO  مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نسبت به خوردگی بین دانه ای تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم می باشد. در بازار MIG:ER316L به صورت کلاف روی قرقره های پلاستیکی با وزن ۵ کیلو تا ۱۵ کیلو و در قطرهای ۰.۸ تا ۱.۲ موجود می باشد.

تیگ آرگون

TIG ER308L: این نوع سیم جوش به منظور جوشکاری تیگ در فولادهای مقاوم به خوردگی CrNi و جوشکاری بین فولاد زنگ نزن به فولادهای کربنی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نسبت به خوردگی بین دانه ای تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد مقاوم می باشد. این نوع سیم در بازار به صورت شاخه های ۱ متری و در بسته های ۵ کیلو در قطر های۱.۶ و ۲.۴ موجود می باشد.

TIG ER309L:  این نوع سیم که برای جوشکاری تیگ فولادهای پرآلیاژ به فولادهای کم آلیاژ یا فاقد آلیاژ مناسب است. بالاترین دمای عملیاتی با این نوع سیم جوش ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. این نوع سیم در بازار به صورت شاخه های ۱ متری و در بسته های ۵ کیلو در قطرهای ۱.۶ و ۲.۴ موجود است.

TIG ER316L: این نوع سیم جوش به منظور جوشکاری تیگ در فولادهای مقاوم به خوردگی CrNiMO مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیم جوش نسبت به خوردگی بین دانه ای تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم می باشد. این نوع سیم در بازار نیز به صورت شاخه های ۱ متری و در بسته های ۵ کیلو در قطر های۱.۶ و ۲.۴ موجود است.

سیم CO2: سیم جوش میگ / مگ برای فولادهای معمولی ساختمانی، سوله سازی و لوله های فولادی با استفاده از گاز co2  به کار می رود. این نوع سیم جوش در بازار  به صورت مسوار و کلاف شده روی قرقره های پلاستیکی ۱۵ کیلو تا ۵ کیلو و در قطرهای ۰.۸ تا ۱.۶ میلیمتر عرضه می شود. سیم جوش های co2  نسبت به دیگر جوش ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشند اما باید به این نکته توجه داشت که برای مواردی که نیاز به استقامت بالاتر است، از نظر استاندارد های بین المللی استفاده از آن ها مناسب نمی باشد. همچنین سیم جوش های co2 دارای انواع مختلف از نظر اندازه هستند و اندازه های آن از ۶ بالاتر می باشد. لازم به ذکر است که در هنگام استفاده از سیم جوش CO2 باید صدای آن یکسان و ریتمیک باشد و مانند جریانی یکنواخت و هماهنگ عمل کند.

سیم  جوش CO2-SG3: این محصول مشابه سیم CO2 می باشد با این تفاوت که سیم  جوش CO2-SG3  بر روی قرقره های پلاستیکی با  وزن ۱ کیلو و در قطر ۱.۲ موجود می باشد.

معرفی  دستگاه جوش co2 میگ ۶۳۰

این نوع دستگاه در صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، خطوط لوله، صنایع تغذیه ، دیگ بخار،اتومبیل سازی، صنایع فضایی، فلزکاری، سوله سازی و غیره مناسب می باشد. این دستگاه  با بهره گیری از تکنولوژی کنترل شکل موج توسط راکتور الکترونیکی باعث ایجاد قوس نرم تر ، افزایش حوضچه مذاب، پاشش کمتر و نمای جوشکاری زیباتر می شود و برای جوشکاری فولاد کربن پایین، فولاد معمولی و فولاد کششی و فولاد ضد زنگ مناسب می باشد. از جمله ویژگی های این دستگاه می توان به مفاومت خوب در برابر نوسانات ولتاژ، طول عمر مناسب، قابلیت چرخش وایرفیلد تا ۳۶۰ درجه و امکان جدا کردن آن از دستگاه اصلی اشاره نمود.

آسیب ها ی جوش co2

در استفاده از این سیم جوش CO2 باید  به مواردی از جمله مراقب در برابر جریان های الکتریکی و همچنین مضراتی که از طریق صدا بر اعصاب خواهد داشت توجه ویژه نمود.

سه نکته اساسی در ایمنی کار:

  • استفاده از جوش CO2 در تانک های حاوی کروزون بسیار خطرناک می باشد.

  • اتصالات برقی را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهید.

  • در معرض موارد آتش زا از این سیم استفاده ننمایید.

الکترود جوشکاری

الکترود رتیلی سلولزی  برای جوشکاری اتصالی فولادهای معمولی ساختمانی، مخزن سازی، کشتی سازی مناسب می باشد. از جمله ویژگی های این محصول می توان به  پاشش کم و ظاهر صاف و تمیز اشاره نمود.

حالات جوشکاری: تخت، افقی، عمودی، سربالا،بالا سر