انتخاب محصول

تیراهن مهم ترین پروفیل فولادی مورداستفاده در صنعت ساختمان است. تیرآهن ها قطعات فولادی سازه­ای هستند که در ساخت سازه ها بصورت افقی و شیب دار در اشکال تکی و دوبل استفاده می شوند.
تیراهن بار عمودی وارد بر محور خود را به ستون های تکیه گاه، انتقال می دهد. تیراهن اصلی ترین پروفیل مورداستفاده در ساختمان است که بطور وسیعی در پروژ های صنعتی از آن استفاده می شود. تیرآهن در پروژه های مختلف ساختمانی، عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. قیمت تیراهن یکی از عوامل اصلی موثر بر قیمت تمام شده پروژه است.
تیرآهن ها نقش اساسی در کیفیت و عمر سازه دارند و باید کیفیت بالایی داشته باشند. بنابراین خرید و فروش تیراهن نیاز به دقت بالایی دارد.

در صورت استفاده از تیراهن سبک و با کیفیت پایین عمر و ماندگاری سازه ساختمانی کاهش می یابد. ساخت تیراهن برطبق استانداردهای مختلف اروپایی- ایرانی، چینی-روسی و به شکل بال پهن انجام می شود. تولید تیرآهن در ایران در شاخه های ۱۲ متری و از نوع سبک یا سنگین صورت می پذیرد.

تیراهن و انواع آن

نامگذاری تیرآهن در سازه های فولادی ( Naming the beam ) :

1- شاه تیر یا تیر اصلی  :  تیرآهن استفاده­شده به عنوان شاه تیر، باربر اصلی سقف محسوب می شود.
این نوع تیرآهن، بارهای وارد از تیرهای فرعی را به ستون­ها انتقال می­دهد. شاه تیرها از اعضاء اصلی سازه ها هستند. شاه تیرها با اتصالات محکمی که دارند بار طبقات فوقانی را به ستون ها انتقال می دهند.
برای افزایش کارائی شاه تیر، باید تیراهن را تقویت نمود که افزایش قیمت تیرآهن را بهمراه دارد.
برای این منظور شاه تیر در چند صورت شامل تک یا جفت، بصورت بال پهن و یا تقویت روی بال ها مورداستفاده قرار می گیرد.

۲- تیرآهن فرعی (تیرچه)

۳- تیرآهن نعل درگاهی

۴- تیرآهن لبه­ای یا کناری

۵- لاپه

۶-تیرآهن لانه زنبوری

نامگذاری تیرآهن در سازه های فولادی

علت نام­گذاری این تیرها به لانه زنبوری، ساخت این تیرها پس از عملیات برش و دوباره جوش دادن و تکمیل پروفیل است. تیراهن زنبوری در طول خود، دارای حفرات توخالی در جان تیر است که به لانه زنبور شبیه می باشد.
علت نامگذاری این تیرها به لانه زنبوری، همین شباهت تیر به لانه زنبور است. خرید و فروش تیراهن لانه زنبوری در بازار داخل برای استفاده در سازه های ساختمانی و صنعتی رونق بالایی دارد.

استانداردهای رایج تیرآهن ( standards for steel girder) :

کارخانه های سازنده تیرآهن برای ساخت تیراهن از دو نوع استاندارد کلی استفاده می کنند. این استانداردهای تخصصی عبارتنداز: استاندارد IPE و استاندارد INP. در ادامه به توضیح این نوع استانداردها می پردازیم.

۱- استاندارد IPE:

این استاندارد بطور عمده در محصولات کشورهای اروپایی و ایرانی استفاده می شود. مشخصه اصلی این تیرها آن است که ضخامت بال های آن در ابتدا و انتها، کاملاً یکسان و یکنواخت است. ساختمان سازی در ایران عمدتاً بر اساس استاندارد IPE انجام می شود. بدلیل استفاده بیشتر از استاندارد IPE، قیمت تیرآهن ساخته شده با این روش از سطح بالاتری برخوردار است. خرید و فروش تیراهن IPE در بازار داخل رونق بیشتری دارد.

۲- استاندارد INP:

تیراهن تولیدشده در کشورهای چین و روسیه، عمدتاً بر اساس این استاندارد تهیه و ساخته می شوند. مشخصه بارز این تیراهن، نازکی و ضخامت کم بال ها در ابتدا و افزایش ضخامت آن بصورت تدریجی تا انتهای تیر است. در واقع شیب ملایمی را در افزایش ضخامت بال ها مشاهده می کنید. خرید و فروش تیرآهن در بازار ایران در حاضر از هر دو نوع استاندارد IPE و INP است. خرید تیراهن IPE از خارج عمدتا مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و کره است. البته خرید و فروش تیرآهن IPE ساخت کشور چین و روسیه نیز در بازار داخل انجام می شود.

قیمت تیرآهن ( Prices of beams ) :

قیمت تیراهن بطور کلی متاثر از مقدار تقاضا و همچنین قیمت مواد تشکیل دهنده آهن است. علاوه بر این هزینه های حمل و نقل، سوخت، انرژی و تورم جهانی از دیگر موارد تاثیرگذار بر قیمت تیراهن است. وضعیت بازار مسکن عامل دیگر موثر بر خرید و فروش تیرآهن است. حدود ۱۵ درصد از گردش مالی کشور در بخش بازار مسکن صورت می پذیرد. رونق یا رکود در میزان تقاضای مسکن، بر قیمت و خرید و فروش تیرآهن تاثیر مستقیم دارد.

بازار خرید و فروش تیراهن در ایران بازار گسترده و پر رونقی است.

وزن تیراهن مهمترین ویژگی انتخاب یک محصول مشخص است. البته قیمت تیرآهن و کیفیت آن نیز از عوامل موثر در انتخاب تیرآهن است. در بازار قیمت تیراهن ذوب آهن اصفهان بالاتر از بقیه کارخانه ها قرار دارد. بعد از ذوب آهن، قیمت تیرآهن یزد، اریان فولاد، اشتهارد، فایکو و ناب تبریز به ترتیب بالاتر از بقیه کارخانه ها است. خرید و فروش تیراهن در بازار بصورت شاخه ای انجام می شود.

خرید و فروش تیراهن

خرید و فروش تیراهن ( Buy and sell girder ) :

قبل از خرید تیراهن باید بدانید تیراهن موجود در بازار به دو نوع سبک و استاندارد تقسیم بندی می شود. خرید و فروش تیراهن ذوب اهن اصفهان به علت مرغوبیت بالا و وزن استاندارد از سطح بالایی برخوردار است. قیمت تیراهن ذوب اهن اصفهان نسبت به سایر نمونه ها از قیمت بالاتری برخوردار است. تیراهن ذوب آهن اصفهان با علامت ESCO نسبت به سایر محصولات مشابه، متمایز می شود.

انواع تیرآهن بازار ( Types of market beams ) :

محصولات تیراهن به سه صورت IPE ، INP  و  IPB تولید و به بازار معرفی می شود. خرید و فروش تیراهن IPE  بیشتر از دو نوع دیگر است. در تیراهن IPE ضخامت بال ها در ابتدا و انتهای محصول یکسان است و طول هر بال نصف طول جان تیر است. به دلیل خرید و فروش بیشتر، مسلما قیمت تیراهن  IPE بیشتر از سایر محصولات مشابه است.

قیمت تیرآهن صادراتی ( Prices of exported beams ) :

در کشورهای اروپایی طی سال های اخیر، قیمت تیراهن با وجود کاهش میزان تقاضا، افزایش قابل توجهی داشته است. کارشناسان افزایش هزینه های مواد اولیه مانند زغال سنگ و کک را عامل این افزایش قیمت برشمرده اند.
این افزایش قیمت ها باعث کاهش خرید و فروش تیراهن در اروپا شده است. همین عامل تولید تیرآهن اروپا را به شدت تحت فشار قرار داده است. بنابراین تولیدکنندگان اروپائی مجبور به افزایش قیمت تیرآهن شده اند. افزایش قیمت تیراهن، افزایش قیمت سایر محصولات فولادی را نیز به همراه داشته است.

این افزایش قیمت، زمینه را برای صادرات محصولات تیراهن داخلی فراهم آورده است. بنابراین تولیدکنندگان داخلی با توجه به پایین تربودن قیمت تیراهن داخل نسبت به اروپا، توان صادرات این محصول به خارج از کشور را بصورت رقابتی دارند.

ویدیو جالب از ساخت تیراهن و اسکلت فلزی 

راهنمای خریداری تیرآهن :

در خرید تیراهن قبل از هر کار باید نوع دقیق تیراهن موردنیاز و مشخصات آن را تعیین کنیم.
قبل از یک انتخاب بجا بهتر است از کارشناسان آهن آرا مشاوره قبل از خرید را بگیرید. خرید تیراهن از شرکت تولیدکننده بصورت وزنی و کیلوگرم است. این درحالی است که تیراهن در بازار بصورت شاخه ای خرید و فروش می شود.
با توجه به نوسانات قیمت ارز، قیمت تیراهن به شدت در حال نوسان و تغییر است. برای مشاهده قیمت روز تیرآهن در کارخانه و بازار می توانید به صفحه تیراهن در سایت ما مراجعه نمایید.
شکل، رنگ، وضعیت کیفیت، زنگ نزدگی و عدم خمیدگی از نکات اصلی خرید تیرآهن است.

سفارش و خرید انواع تیرآهن