انتخاب محصول

ورق سیاه چیست ؟ ( What is a Black Sheet )

یکی ازدسته بندی های بسیار مهم  آهن آلات دسته بندی ورق ها می باشد:

در تولید ورق از دو نوع تکنولوژی مختلف استفاده می شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاق می شود که در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه آهنی نامیده شده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم به توصیف ورق سیاه و جزییات آن بپردازیم:

مراحل تولید ورق سیاه آهنی به چه صورت است ؟

ابتدا سنگ آهن را از معدن خارج می کنند و بعد از جداسازی دانه های ریز و درشت آن کوره را به حرارتی بین ۲۵۰ تا ۱۳۰۰ می رسانند ودانه ها در کوره پخته می شوند. بعد از پخت آن ها به گندله یا  گوله های کوچک آهن تبدیل می شوند. وقتی گندله ها سرد شدند از روش احیای مستقیم استفاده می کنند به این صورت که کوره را تا ۹۰۰ درجه سلسیوس داغ می کنند و گاز احیا کننده را داخل آن می دمند تا اکسیژن گندله ها تبدیل به دی اکسید کربن و بخارآب شود.
در مرحله بعد گندله ها که به حالت اسفنجی در آمده است را داخل کوره ذوب قوسی می گذارند تا به فولاد مذاب تبدیل شوند که پس از عبور از ماشین ریخته گری CCM به حالت شمش در می آیند. پس از آن به خط تولید گرم نورد وارد می شوند و ازچهار کوره با دمای مختلف می گذرند تا به تدریج مقداری از ضخامت آن ها کم شود سپس به قسمت کلاف برده می شوند و با قطر حدود ۱۵۰ میلی کلاف ها را می پیچند.
علت نام‌گذاری ورق سیاه هم این است که به منظور تولید این ورق، آن ‌را در دماهای بالا حرارت می‌دهند، همین عمل باعث مات شدن ظاهر ورق می‌شود و رنگ آن سیاه می‌شود، دلیل نام گذاری آن‌ها هم همین عامل بوده است.

آهن اسفنجی

این ورق‌ها نیز مانند سایر ورق‌های آهنی در ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شوند؛ معمولا کم‌ترین ضخامت در نظر گرفته شده در تولید این ورق‌ها، ۲ میلی‌متر است و تا ۶۰ میلی‌متر نیز تولید می‌شود، اما تولید این ورق‌ها معمولا تا ضخامت ۲۵ میلی‌متر متداول است. ضخامت این محصول می‌تواند عاملی در تعیین قیمت ورق سیاه آهنی باشد ودر خرید و فروش ان تاثیر دارد.

کاربردهای ورق سیاه آهنی : ( Applications of black iron sheet )

ورق سیاه در صنعت ساختمان ، تانکرسازی،خودرو سازی وکشتی سازی و… قابل استفاده است.

مخازن آهنی ( Iron Tanks )

فروش ورق سیاه آهنی  : ( Sell black iron sheet )

ورق سیاه در دو نوع به بازار ارائه می شود

  • ورق سیاه صنعتی

  • ورق سیاه معمولی با استاندارد ST37

ورق سیاه معمولی برای مصارف ساختمانی استفاده می شود ولی ورق های صنعتی برای پروژه های سد سازی و پتروشیمی و مخزن سازی به فروش می رسند. ورق سیاه آهنی مسطح می باشد که به دو صورت رول  و بریده شده ( شیت ) موجود می باشد

ورق ها تا اندازه ۱۵ میل در دو شکل رول یا شیت وارد بازار می شوند و از ۱۵ میل به بالا به صورت شیت خام وارد بازار می شوند.

ویدیوی جالب از مراحل ساخت ورق سیاه 

 

مطلب پیشنهادی آهن ارا
قیمت لوله استیل و بررسی کلی آن از نظر ظاهر

قیمت و خرید و فروش ورق سیاه آهنی  چگونه است؟ 

کارخانه های فولادمبارکه ، فولاداکسین، ورق کاویان و نورد لوله اهواز مهم ترین تولیدکنندگان این محصول هستند و قیمت ورق سیاه اهنی را تعیین می کنند. در قیمت گذاری ورق سیاه اهنی چه در ایران و چه در خارج از ایران عوامل زیادی موثرهستند. در گذشته قیمت ورق سیاه با توجه به ثبات بازاری که وجود داشت و کاهش تقاضا برای ساخت و ساز ثابت بود. در نتیجه فروش ورق سیاه  و خرید ان متعادل بود اما امروزه با توجه به نوسانات ارزی شاهدافزایش قیمت ورق سیاه هستیم.
یکی دیگر از عواملی که در خرید ورق سیاه اهنی و فروش آن تاثیر بسزایی دارد مسائل سیاسی و روابط کشورها است که قیمت ورق سیاه را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی دیگر از عواملی که در  فروش ورق سیاه اهنی موثراست قیمت فولاد است که مستقیما بر بازار آهن کشور تاثیر ندارد زیرا باید در نرخ ارز ضرب شود.

قیمت و خرید ورق سیاه آهنی