انتخاب محصول

میلگرد چیست؟

میلگرد و به عبارت دیگر آرماتور محصول فولادی با سطح مقطع دایره است که بطور عمده برای افزایش مقاومت بتن در ساخت و ساز استفاده می شود.
با توجه به تعداد بالای ساخت و ساز در شهرها، خرید و فروش میلگرد نیز از رواج بالایی برخوردار است. با افزایش قیمت میلگرد مطمناً به همان نسبت هزینه ساخت و ساز ساختمان نیز بالا می رود.
میلگرد محصول تولیدی عملیات نورد گرم بر روی شمش های فولادی است. در تولید میلگرد، شمش تا دمای سرخ­شدن حرارت داده شده و در ادامه از میان غلتک های متوالی نورد عبور می کند. با هر بار عبور شمش ها از میان غلتک ها، سطح مقطع عرضی میلگرد کاهش یافته و در عوض طول میلگرد بیشتر می شود.
شمش ها تا حد اندازه میلگرد موردنیاز نورد می شوند. بر روی سطح داخلی آخرین گروه از غلتک ها، کنده کاری ­ها و شیارهایی وجود دارد تا آج های میلگرد را بر روی آن ایجاد نماید. با توجه به هزینه های عملیات نوردکاری، قیمت میلگرد نهائی تولید شده متفاوت است.

میلگرد چیست؟

با توجه به اینکه میلگردها از اندازه های مختلفی برخوردار هستند، لذا آنها را با اندازه قطر شناسایی می کنند. بر طبق جدول اشتال میلگرد، قطر میلگردها از ۸ تا ۲۵۰ میلیمتر معرفی شده است. در ایران که عمدتاً از استانداردهای روسی استفاده می شود، قطر ۸ تا ۴۰ میلیمتر را برای میلگرد در نظر می گیرند. در ادامه فرایند ساخت، میلگردها در طول استاندارد، معمولاً ۱۲ متر، برش می خورند. پس از سردشدن، میلگردها در بسته های چند تنی، معمولاً ۵ تن، بسته­ بندی و بر چسب مشخصات بر روی آن زده می شود.

در عمده سازه ها، میلگرد با طول اولیه تولید ۱۲ متر در کارخانه، قابل استفاده نیستند. بنابراین سازنده باید محصول خروجی را در اندازه های موردنیاز مشتری برش دهد. بر طبق استاندارد، برش میلگردها با رواداری ۲/۵۰ سانتیمتر (افزایش یا کاهش) نسبت به طول میلگرد تعیین شده است. در برخی موارد نیاز است که انتهای میلگرد بریده شده گونیایی، زاویه ­دار یا بصورت شکاف V شکل باشد. با توجه به اندازه قطر درخواستی، قیمت میلگرد متفاوت است.

خم کاری میلگرد

خم زنی میلگرد عملیات دیگری است که در کارخانه انجام می شود. خم کاری در کارخانه سازنده معمولاً در سه گروه سبک، سنگین و مخصوص انجام می شود. خم کاری سبک نسبت به سنگین و مخصوص در قبال هر کیلوگرم میلگرد، پر هزینه تر انجام می شود. بنابراین نوع خم کاری بر قیمت میلگرد نهایی از تاثیر بالایی برخوردار است. در ادامه با انواع خم کاری بطور مفصل تری آشنا می شوید:

 • خم کاری سبک: در این نوع خم کاری میلگردهایی با قطر کمتر از ۱۰ میلیمتر مانند کلیه خاموت ها و تنگ ها خم کاری می شوند.

 • خم کاری سنگین: در این نوع خم کاری میلگردهای با قطر بیشتر از ۱۰ میلیمتر و با شعاع مشخص خم می شوند.

 • خم کاری مخصوص: خم­کاری مخصوص یا خم کاری با رواداری های ویژه کلیه خم کاری های مربوط به واحدهای پیش ساخته می باشد.

کاربرد و قیمت میلگرد :

نوع فرایند تولید میلگرد از مهم ترین موضوعاتی است که در کیفیت و میزان خرید میلگرد تاثیرگذار است.
کاربرد اصلی میلگرد آرماتوربندی سازه بجهت افزایش استحکام کششی بتن است. روش های مختلفی برای تولید میلگرد وجود دارد ولی از مهمترین عوامل انتخاب روش تولید، شرایط اقلیمی هر کشور و قیمت میلگرد تمام شده است. علاوه بر بکارگیری میلگرد در بتن، شبکه بندی، تقویت کنندگی، لوازم تزئینی و نگه دارندگی از کاربردهای دیگر میلگرد هستند.
قیمت میلگرد در هر کدام از روش های تولید متفاوت است. میلگردها براساس شکل ظاهری به دو دسته میلگرد ساده (Plain Bar) و آج دار (Rebar) تقسیم بندی می شوند. خرید و فروش میلگرد ساده عموما برای استفاده در آهنگری، خم کاری و جوشکاری است. دسته بندی میلگردها بر اساس ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی عبارتند از:

 • میلگرد A1 با نام میلگرد ساده آج ۲۴۰

 • میلگرد A2 با نام آج ۳۴۰

 • میلگرد A3 با نام آج ۴۰۰

 • میلگرد A4 با نام آج ۵۰۰

استاندارد تولید میلگرد:

تولید میلگرد در کشورهای مختلف جهان برطبق شرایط اقلیمی بر اساس استانداردهای مختلفی انجام می شود.

۱- ایران: استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ از چند استاندارد مرجع شامل اروپایی EN و DIN و ژاپن JIS، آمریکا ASTM و ISO گرفته شده است. در ایران میلگردهای تولید شده از هر دو روش میکروآلیاژی و ترمکس معرفی و استفاده شده است. قیمت میلگرد میکروآلیاژی بالاتر از نوع ترمکس است. بنابراین میزان خرید میلگرد ترمکس بیشتر است.

۲- اروپا: نواحی اروپایی زلزله ­خیز نیستند و در زمره کشورهای ایمن دسته­ بندی شده اند. بنابراین در این نواحی روش ساخت ترمکس (عملیات حرارتی) مناسب است.

۳- ژاپن: ژاپن یک کشور زلزله خیز است. بنابراین سازه های این کشور باید از مقاومت زیادی در مصالح خود برخوردار باشند. استاندارد ساخت میلگرد کشور ژاپن JIS است. روش تولید میلگرد این کشور بر طبق روش تولید میکروآلیاژی است. در این کشور فرایند تولید میلگرد از طریق عملیات حرارتی (ترمکس) انجام نمی شود. از مصرف میلگردهای ترمکسی در این کشور پرهیز شده است.

Buying and selling rebar

خرید و فروش میلگرد:

خرید و فروش میلگردها به عنوان پروفیل های فولادی با سطح مقطع دایره بخش عمده ای از بازار آهن را به خود اختصاص داده است.
در خصوص قیمت میلگرد باید گفت میزان خرید میلگرد در بازار نقش زیادی بر این مساله دارد. البته عوامل ثانویه ای همچون نرخ ارز و قیمت مواد اولیه بر قیمت میلگرد و خرید و فروش آن نیز تاثیرگذارند. همچنین جنس و ترکیب شیمیایی میلگرد، نوع فرایند ساخت، میزان  فروش و خرید میلگرد در بازار و سایر موارد از عوامل اساسی موثر بر قیمت میلگرد ،  فروش و خرید میلگرد هستند.

ویدیو تماشایی و جالب از ساخت میلگرد در کارخانه

 

عوامل موثر بر قیمت و فروش میلگرد:

بدلیل فراوانی عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد، نوسانات مربوط به خرید و فروش میلگرد ، قیمت همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. از جمله عوامل موثر بر قیمت و خرید میلگرد عبارتند از:

 • قیمت مواد اولیه همچون قراضه و سنگ آهن

 • بالا و پایین شدن قیمت ارز

 • میزان تولید و تقاضای خرید

 • قیمت میلگرد در بعد جهانی

 • هزینه های مربوط به حمل و نقل

هر کدام از این عوامل نوسان در قیمت میلگرد انواع مختلف ساده و آجدار را به همراه دارد. برای خرید میلگرد و اطلاع از قیمت میلگرد می توان با مراجعه به سایت آهن آرا با قیمت روز انواع میلگرد آشنا شوید.
در صورت تمایل به اطلاع از قیمت خرید میلگرد در سایت آهن آرا کافی است به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید و از کارشناسان ما سوالات خود را بپرسید.

سفارش و خرید انواع میلگرد